Prvi korak ka uvođenju reda u sistem upravljanja otpadom je sanitarna deponija. Ovaj infrastrukturni objekat je ne samo rešenje za sprečavanje zagađenja vodotokova, podzemnih voda, zemljišta i vazduha, već je karika bez koje lanac upravljanja otpadom nije moguće ni uspostaviti. To jeste krajnja stanica u kretanju otpada, ali i mesto od koga u mnogome zavisi ukupna organizacija sistema
Srbija ima samo 12 sanitarnih deponija zbog čega, skoro dve trećine od 2,9 miliona tona komunalnog otpada, završi na nesanitarnim i divljim deponijama.
Kante i kontejneri za ambalažni otpad
Upravljanje otpadom u Pančevu danas, u odnosu na pre desetak godina, uspešno se razvija kroz uspostavljenje primarne separacije otpada. Uz pomoć resornog ministarstva i Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, kao i kroz projekte, donacije – građanima, odnosno domaćinstvima obezbeđuju se namenske kante i kontejneri za ambalažni otpad“, kaže za EKO-VEST izvršna direktorka JKP “Higijena” Pančevo Jovanka Dakić, navodeći da im je cilj da se stvore uslovi da građani razvrstavaju otpad u svojim domaćinstvima, pa tek onda na punktovima u gradu.
Uskoro, kako navodi, treba da pokrenu i reciklažno dvorište za sve tokove otpada koji nisu mešani komunalni otpad. Osim ambalažnog otpada, koji ide u tzv. suvu kantu, građani mogu da donesu i druge vrste otpada koje ne treba da završe na deponiji. Zbog toga stalno rade na edukaciji, od najmlađih – u vrtićima do najstarijih sugrađana, o tome šta i kako pravilno postupati sa otpadom, pre svega komunalnim.
Divlje deponije po gradu
Grad Pančevo obuhvata naseljeno mesto Pančevo i još devet sela. Sva ona, sem Ivanova, imaju neko svoje malo lokalno javno-komunalno preduzeće, koja se bavi raznim delatnostima uključujući i zbrinjavanje komunalnog otpada na svojim lokalnim smetlištima, osim Starčeva i Dolova, koje je preuzelo JKP ”Higijena“.
U perspektivi je da sva naseljena mesta budu pokrivena javno-komunalnim preduzećem, kako bi se prestalo sa praksom odlaganja otpada na seoska smetlišta. Dakle, cilj je da se sav otpad preusmeri na sanitarnu deponiju u Pančevu.
JKP ”Higijena” već 15 godina, dva puta godišnje, s proleća i jeseni, organizuje akciju iznošenja kabastog otpada u gradu, a u poslednjih nekoliko godina i u Dolovu i Starčevu. Iz godine u godinu, sve je veći odziv građana. Godišnje se, putem te dve akcije, prikupi i do dve hiljade kubika kabastog otpada. Tokom jeseni, organizuje se akcija „Oktobar mesec čistoće”, u kojoj se sakupe velike količine kabastog i baštenskog otpada. U poslednjih nekoliko godina, bolji odziv je u selima, Dolovu i Starčevu, nego u Pančevu.
“Uprkos našim apelima da se stari nameštaj, šut i drugi kabasti otpad ne bacaju u kontejnere predviđene za komunalni otpad ili pored njih, nažalost, mnogi se oglušuju na naše apele i deponije nastaju baš na mestima gde su postavljeni kontejneri ili na nekim mestima koje su u zonama gde je individualno stanovanje, kuće i tako čine višestruku štetu. Male divlje deponije po gradu, koje nastaju neodgovornim ponašanjem pojedinaca ali i pojedinih firmi, stvaraju ružnu sliku ali i obezvređuju trud zaposlenih u ‘Higijeni’, koji nedeljno uklone na desetine tona šuta, uz obavljanje redovnih delatnosti”, kaže Jovanka Dakić.
Sanitarna deponija
Pančevo je jedna od lokalnih samouprava koja od novembra 2015. godine ima sanitarnu deponiju koja je izgrađena i funkcioniše u skladu sa propisima o zaštiti svih medija životne sredine (vode, vazduha, zemljišta), od uticaja potencijalnih zagađujućih materija iz otpada. Ova sanitarna deponija je specifična po tome što je izgrađena kao gradska deponija, jedina ili možda jedna od retkih koja je 95% finansirana iz sredstava građana Pančeva. Ona ima potencijal da postane regionalna sa početkom funkcionisanja regiona za upravljanje otpadom i to na osnovu potpisanih ugovora o deponovanju komunalnog čvrstog otpada sa teritorija opština u regionu.
Prema rečima izvršne direktorke JKP “Higijena” Jovanke Dakić, Pančevo je centar buduće Regionalne deponije jer da bi ova sanitarna deponija dobila prefiks regionalne daju joj zapravo zaključeni ugovori sa drugim opštinama. Trenutno postoji i dalje važeći sporazumi samo sa opštinama Opovo ali ne i zaključen ugovor o davanju i odlaganje otpada i plaćanju te usluge na sanitarnoj deponije, tako da se zasad formalno priča o Regionalnoj deponiji ali ona u suštini i praktično nije regionalna, znači prima otpad samo iz Pančeva. Potrebno je, kako kaže Dakićeva, da se izgrade dodatna postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, za tretman bio-otpada, za sakupljanje i tretman deponijskog gasa… Sanitarna deponija je zapravo kao bilo koja fabrika, IPCC postrojenje i podleže potrebi da dođe do ishodovanje i IPCC dozvole.
Nova hala za sekundarnu separaciju
U toku su radovi na izgradnji nove hale i linije za sekundarnu separaciju otpada u Pančevu, što će doprineti povećanju stope reciklaže, u skladu sa principima cirkularne ekonomije. Stara linija nije bila dovoljnog kapaciteta i zato se ulaže više od 170 miliona dinara u novu opremu, koja će omogućiti sekundarno odvajanje otpada po najsavremenijim standardima. Preduslov za bolji kvalitet životne sredine i primarno odvajanje otpada u domaćinstvima, na čemu Pančevo intenzivno radi. Samo kroz projekat “Odvajamo” koji resorno ministarstvo sprovodi uz podršku EU, Pančevo je dobilo nekoliko hiljada kanti i kontejnera i dva kamiona smećara.
Prema rečima gradonačelnika Pančeva Aleksandra Stevanovića, ovo će biti najmodernija linija za separaciju ambalažnog otpada koji dolazi iz sistema primarne, ali i iz sistema sekundarne selekcije. Sa ovom linijom moći će da se obrade veće količine otpada, što je značajno ne samo za funkcionisanje javno-komunalnog preduzeća “Higijena” već i sa aspekta uticaja na stanje životne sredine u Pančevu.
“Otpad koji sakupljamo na ovaj način neće više završavati na deponiji, neće zagađivati zemljište u našem gradu, već će biti pušten u proces reciklaže i ponovo upotrebljen. Ovo je značajna investicija za Grad Pančevo, koji godinama unazad rebrendiramo u pozitivnom svetlu, tako da Pančevo više nije crna tačka na ekološkoj mapi Republike Srbije”, poručio je Stevanović.
Uskoro odvajanje i presovanje ambalažnog otpada
Direktor JKP„Higijena” Mišo Marković kaže da je Pančevo jedan od pionira kada je reč o odvajanju ambalažnog otpada u Srbiji.
“Pilot-projekat koji je realizovan pre nekoliko godina, započeli smo sa 300 domaćinstava. Uz pomoć resornog ministarstva, dobili smo 5.077 plavih kanti, 185 plavih kontejnera i dva kamiona za odnošenje i pražnjenje ambalažnog otpada. Očekuje se da ova linija za separaciju proradi do kraja godine i ona će nam omogućiti da sav ambalažni otpad, koji sakupljamo od naših sugrađana, odvojimo, presujemo i dalje prosledimo na reciklažu”, kaže Marković.
JKP “Higijena” Pančevo stalno unapređuje svoje poslovanje i sistem upravljanja otpadom čini efikasnijim.
Brzo i lako sad odvaja svako
U Pančevu je u martu započela realizacija projekta separacije otpada u Srbiji “Odvajamo” pod sloganom „Brzo i lako sad odvaja svako”, koji sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine uz podršku Evropske unije i Kraljevine Švedske. Reč je o odvajanju kućnog otpada u posebne kante i kontejnere za reciklažu kako ne bi završio na deponiji. Cilj je da se podigne svest građana, a pre svega dece i mladih, o važnosti razdvajanja otpada, kako ga pravilno odlagati, da bi mogao da se reciklira. Projekat treba da omogući promenu navika građana, čime bi se smanjila količina otpada na deponiji i zaštitila životna sredina.
“Uspostavljanje sistema upravljanja komunalnog otpada je dugoročan proces. Vek deponije značajnije će biti produžen onda kad se veći broj građana bude opredelio za razdvajanje otpada u svojim domaćinstvima. Zbog toga mora stalno da se rade na edukaciji, posebno mladih, kako bi bili odgovorniji u razvrstavanju otpada i očuvanju životne sredine”, zaključila je Dakićeva.
Nastavak izgradnje pančevačke deponije realizuje se kroz projekat „Čista Srbija”.
Lajkujte EkoVest na Facebooku
Zapratite EkoVest na Twitteru
Tekst: Dragana Ratković
Share this: