LATEST
  • ZAGAĐENJE VAZDUHA U PARIZU SMANJENO ZA 50 POSTO
  • OČUVANJE VLAŽNIH STANIŠTA: OD TARE DO OBEDSKE BARE
  • ZAŠTO SU NAM PČELE VAŽNE?
  • VEŠTAČKA INTELIGENCIJA U BORBI ZA OPSTANAK JAGUARA
EKO VEST
  • Početna
  • Vesti
  • Životna sredina
    • Biodiverzitet
    • Voda
    • Vazduh
    • Otpad
  • Obnovljivi izvori
  • U fokusu
  • Klimatske promene
  • Zelena ekonomija
  • Biznis
  • Zanimljivosti
  • Shop
☰
EKO VEST

UKRATKO

Dobro došli na EKO VEST!

Mi smo strastveni tim entuzijasta za očuvanje prirode i zaštiti živodne sredine, posvećeni promociji ekološke svesti i aktivizma. Naša misija je da vas informišemo, inspirišemo i podržimo u stvaranju pozitivnih promena za našu planetu.

Home > U fokusu
467 views 12 min 0 Comment

KAKO OSTVARITI ZELENU GRADNJU U ZEMLJI KOJA NE RECIKLIRA NI 5% GRAĐEVINSKOG OTPADA?

Admin - December 28, 2024

Share this:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp
  • Click to email a link to a friend (Opens in new window) Email
  • Click to print (Opens in new window) Print

Zelena i održiva gradnja, upotreba recikliranih materijala u građevinarstvu, zgrade bez otpada – ovi termini se sve češće mogu čuti u građevinskoj industriji. Preporuka Evropske unije je da se reciklira 70% građevinskog otpada, ono što se nameće kao logično pitanje jeste kako ostvariti zelenu gradnju u zemlji koja ne reciklira ni 5% građevinskog otpada?
Zelena gradnja, koja se temelji na održivom korišćenju resursa, energetskoj efikasnosti i minimiziranju uticaja na životnu sredinu, sve više postaje prioritet u mnogim delovima sveta, pa tako i u Vojvodini. Ovaj pristup bazira se na primeni ekološki prihvatljivih materijala, korišćenju obnovljivih izvora energije, optimizaciji potrošnje resursa i stvaranju zdravog životnog prostora za korisnike. U Vojvodini, zelena gradnja je u fazi razvoja – iako u povoju – postoje značajni pomaci u određenim gradovima i sektorima.

Održiva gradnja u urbanim sredinama

Prethodnih godina, Novi Sad, kao najveći grad u Vojvodini, postao je jedan od lidera u primeni zelene gradnje. Postepeno se usmerava ka primeni energetski efikasnih tehnologija i smanjenju negativnih uticaja na životnu sredinu kroz planiranje i projektovanje novih objekata. Novi Sad je počeo da primenjuje smernice zelene gradnje u gradskom planiranju, s naglaskom na zelene krovove, zelene fasade i energetski efikasne sisteme.

Jedan od pozitivnih primera je francuska kompanija Schneider Electric, koja je otvorila svoj IT centar InGrid, u zgradi nekadašnjeg industrijskog giganta Novkabela. Najpre, za rekonstrukciju i revitalizaciju starog zdanja korišćen je sav demontirani materijal s gradilišta, što je jedan od početnih principa održivosti. Smanjenje i kvalitetan tretman građevinskog otpada je veliki benefit za životnu sredinu. Zatim, obnovljene su biciklističke i pešačke staze do kompleksa i unutar njega, a ponovo će biti aktivirana i autobuska linija koja je nekada tu saobraćala. Održivi saobraćaj kao veza sa industrijskim zonama rasterećuje gradski saobraćaj, koji je u Novom Sadu i ovako preopterećen.

Ono što je specifično za ovu zgradu projektovanu s težnjom ka nultoj emisiji CO2 – što je veliki korak ka dostizanju SDG – nije samo što ona na svom krovu ima solarnu elektranu snage pola megavata, već i što je pri njenoj rekonstrukciji sačuvano svako drvo. Iako zelenilo nije preduslov zelene gradnje, veoma je podržavajuća činjenica da je celokupna ideja i koncept ovog objekta da se zelenilo, prozračnost i svetlost u najvećoj mogućoj meri integrišu u radni prostor, a da se istovremeno obezbede i najviši standardi u pogledu energetske efikasnosti i svih aspekata komfora savremenog radnog prostora za više od oko 700 zaposlenih. Tako je uz samu zgradu, u širini od tri metra, oformljen zeleni prsten s raznovrsnim rastinjem. A atrijumi su takođe zamišljeni i projektovani kao zelene otvorene baste.

Energija iz sopstvene proizvodnje

Već spomenuta solarna energana (od 1.500 m² solarnih panela) – postavljena na krovu objekata – snabdeva ga sopstvenom energijom, a ostatak energije s zelenim sertifikatom biće nadoknađen kupovinom iz mreže. Procenjuje se da će oko 20% ukupne godišnje potrošnje energije biti dobijeno iz sopstvene proizvodnje.

Pored poslovnih objekata, implementacija zelene gradnje postaje prioritet u većim infrastrukturnim projektima poput izgradnje objekata za kulturne i javne svrhe, kao što su muzeji, pozorišta i sportske hale, koji su sve više zasnovani na principima energetske efikasnosti i održivosti.

Zakonodavni okvir u Srbiji je postepeno prilagođavan kako bi podržao razvoj zelene gradnje. Zakon o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije postavlja osnovne smernice za korišćenje energetski efikasnih tehnologija i materijala u građevinskoj industriji, dok su lokalni propisi u Vojvodini, kao i sam Novi Sad, sve više usklađeni sa evropskim standardima za zelenu gradnju. Iako postoji osnovni okvir, primena ovih zakona i standarda je još uvek u fazi razvoja i često zavisi od specifičnih gradova i investitora.

Sprega ekoturizma i energetske efikasnosti

Zelena gradnja nije ograničena samo na urbane sredine. U Vojvodini, poljoprivredno zemljište i ruralna područja pružaju odlične mogućnosti za implementaciju održivih građevinskih rešenja, posebno kada se govori o državnim subvencijama za obnovljive izvore energije, kao i o primeni energetski efikasnih objekata za stambene i proizvodne svrhe.

Jedan od izazova u ruralnim područjima jeste smanjen pristup potrebnim finansijskim sredstvima i tehnologijama za zelenu gradnju. Ipak, određeni poljoprivredni objekti i farme, poput objekata za proizvodnju bioenergije ili preradu biomase, koriste zelene graditeljske tehnike za smanjenje uticaja na okolinu i povećanje energetske efikasnosti. Ali veliki potencijal je i sprega ekoturizma i energetske efikasnosti.

Nedavno se iznedrila jedna zanimljiva ideja čija je realizacija već započela. Porodica Tumbas Aćimović iz Sombora odlučila je da spoji svoju ljubav prema prirodi, stvori uslove deci za posao, a sebi obezbede sigurniju starost. Naime, Svetlana Aćimović Tumbas se obrazovala u oblasti hortikulture ali svoju kreativnost izražava godinama unazad veštinom rukotvorenja, između ostalog, i slikanjem na svili. Suprug je pčelar, stariji sin je gastronom i bavi se ekoturizmom, dok mlađi, džez pevač, je takođe uključen u ovu predivnu porodičnu priču. Najpre su kao zaljubljenici u prirodu i vodu odlučili da kupe plac pored Velikog bačkog kanala.

“S obzirom na to da smo svesni da u starosti, kao zanatlije, nećemo imati visoke penzije i da su kućice od prirodnih materijala zdrave, jeftinije i sami ih, većim delom gradimo – odlučili smo se na taj tip gradnje. U Subotici živi Lehel Horvat, profesor u penziji, koji se bavi tim načinom gradnje već 50 godina. Uspeli smo da ga angažujemo da nam prenese svoje iskustvo. Sin je odlučio da napravimo više takvih kućica, da ih iznajmljuje i da to bude njegov životni poziv, što nas je oduševilo. Tako smo počeli s gradnjom prve od tri planirane kućice”, priča nam Svetlana.

Proces izgradnje

Kao materijal koristili su bagremova stupce za nosače, tanje za kostur i popove za temelj. Bale slame su stavljane između kostura i letvama, koji su povezivani kosturi. Koristili su letve, koje su “zdrave”, i to sa srušenih kuća. Krov je takođe pokriven balama slame.

Na pozanje kako je izgledao sam proces gradnje, Svetlana objašnjava da su prvo krojili štukatur trsku, blatisali je, zatim stavljali bale, pa blatisali i njih, zatim su išle letve i vodonepropusna folija i stari biber crep.

“Blatisali smo slamu četiri puta. Prvo se utrljava blato, zatim se prave oklagije, slamom i blatom se povezuju letve, zatim se stavlja sitna slama s blatom i na kraju blato, pesak i prosejana konjska balega. I krečenje je završna faza. Pregradni zidovi su stara cigla i letve između kojih se stavlja izlomljena cigla i oklagije slame i blata. Vrata i prozori su od drveta i s troslojnim staklom”, navodi Svetlana.

Naravno da su se pozabavili i okolnim prostorom stvarajući prijatan ambijent, tako da su posadili veliki broj breza, vrba, medenih topola i nižeg rastinja. S obzirom na opredeljenje gospodina Tumbasa, a da u blizini imaju samoniklu bagremovu šumu, postavili su i 50 košnica. Stvarajući pravu samoodrživu oazu podigli su visoke leje za uzgajanje sopstvenog  povrća, a imaju nešto i voća.

Kombinacija starog i novog

Kombinujući staro i novo i prilagođavajući se ekonomskim kapacitetima, porodica Tumbas Aćimović dobila je zaista jednu predivnu mogućnost stvaranja samoodrživog ekološkog imanja namenjenog turizmu i zaljubljenicima u prirodu. Pored toga, stariji sin, planira da pomaže mladim ljudima koji se odluče na ovaj tip gradnje, jer je izvodljiv i s manjom količinom finansija a time se podiže i nivo svesti o vrednostima koje su danas zanemarene.

Zelena gradnja u Vojvodini je u fazi razvoja, ali ima veliki potencijal da postane ključna strategija za održivi urbanizam, energetsku efikasnost i očuvanje životne sredine. Postoje značajni pomaci u urbanim sredinama poput Novog Sada, ali izazovi kao što su visoki troškovi i nedostatak stručnjaka još uvek usporavaju implementaciju. Međutim, kako se trendovi u globalnoj industriji zelene gradnje razvijaju, očekuje se da će u budućnosti više projekata biti usmereno ka održivim rešenjima, jeftinijim kao što je navedeni primer, što bi moglo učiniti Vojvodinu liderom u zelenoj gradnji u Srbiji.

Tekst: Majda Adlešić
Foto: Pixabay

NAPOMENA
Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Cirkularna ekonomija za zeleniju Vojvodinu“, koji je sufinansiran iz budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama na Konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja u 2024. godini.
Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.

Lajkujte EkoVest na Facebooku
Zapratite EkoVest na Twitteru

Post Views: 601
Tags: blato, ekoturizam, energetska efikasnost, održiva gradnja, održiva građevinska rešenja, ruralna područja, slama, zelena gradnja

PREVIOUS

„GREENPEACE“: SMANJITI PROIZVODNJU PLASTIKE ZA NAJMANJE 75%

NEXT

10 TRIKOVA KAKO UŠTEDETI ENERGIJU TOKOM CELE GODINE
Related Post
June 17, 2024
DIVAN JE KIĆENI SREM
September 28, 2018
NIJE LAKO UĆI U TRAG TROŠENJU “ZELENOG” NOVCA
July 9, 2024
„GREENPEACE“: SMANJITI PROIZVODNJU PLASTIKE ZA NAJMANJE 75%
April 13, 2018
JEGRIČKA – PRAVI PRIRODNI DAR
Leave a Reply

Click here to cancel reply.

Recent Posts

  • ZAGAĐENJE VAZDUHA U PARIZU SMANJENO ZA 50 POSTO
  • OČUVANJE VLAŽNIH STANIŠTA: OD TARE DO OBEDSKE BARE
  • ZAŠTO SU NAM PČELE VAŽNE?
  • VEŠTAČKA INTELIGENCIJA U BORBI ZA OPSTANAK JAGUARA
  • PRIRODA NESTAJE: PROSEČNA POPULACIJA DIVLJIH VRSTA PALA JE ZA ZASTRAŠUJUĆIH 73%

Recent Comments

  • DavidPlard on NOVO POGLAVLJE U UPRAVLJANJU OTPADOM U VOJVODINI
  • OD TEKSTILNOG OTPADA DO NOVOG MODNOG BRENDA | EKO VEST on KOD NAS NE POSTOJE CENTRI ZA RECIKLAŽU TEKSTILA
  • KAKO OSTVARITI ZELENU GRADNJU U ZEMLJI KOJA NE RECIKLIRA NI 5% GRAĐEVINSKOG OTPADA? | EKO VEST on GRAĐEVINSKI OTPAD: NEISKORIŠĆENI RESURS
  • ADA: RECIKLAŽA KABLOVA NA INOVATIVAN I EKOLOŠKI PRIHVATLJIV NAČIN | EKO VEST on ZELENO PREDUZETNIŠTVO I ZELENA EKONOMIJA PUT KA ODRŽIVOM RAZVOJU
  • „GREENPEACE“: SMANJITI PROIZVODNJU PLASTIKE ZA NAJMANJE 75% | EKO VEST on BORBA SA PLASTIKOM – SVEGA DEVET ODSTO PLASTIČNOG OTPADA SE RECIKLIRA

Archives

  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • November 2024
  • October 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • February 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • August 2023
  • May 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • January 2022
  • November 2021
  • April 2021
  • March 2021
  • January 2021
  • December 2020
  • November 2020
  • October 2020
  • September 2020
  • May 2020
  • January 2020
  • December 2019
  • November 2019
  • October 2019
  • September 2019
  • August 2019
  • July 2019
  • May 2019
  • April 2019
  • January 2019
  • December 2018
  • November 2018
  • October 2018
  • September 2018
  • August 2018
  • July 2018
  • June 2018
  • May 2018
  • April 2018
  • March 2018
  • May 2017
  • March 2017
  • December 2016
  • June 2016
  • May 2015
  • March 2015
  • August 2014
  • March 2014
  • December 2013
  • November 2013
  • September 2013
  • January 2013
  • December 2012
  • March 2012
  • March 2011
  • January 2011
  • December 2010
  • November 2010

MAIN

 

Dobro došli na EKO VEST!

Mi smo strastveni tim entuzijasta za očuvanje prirode i zaštiti živodne sredine, posvećeni promociji ekološke svesti i aktivizma. Naša misija je da vas informišemo, inspirišemo i podržimo u stvaranju pozitivnih promena za našu planetu.

NEWEST

SAKUPLJENO 20.000 DŽAKOVA SMEĆA ZA JEDAN DAN
May 12, 2025
VOLONTIRANJE U ZAŠTIĆENIM PODRUČJIMA! ŠTO DA NE?!
May 2, 2025
SAJAM & KONFERENCIJA ARCHYENERGY 2025: ZELENA I ODRŽIVA ARHITEKTURA, GRAĐEVINARSTVO I INOVACIJE
April 4, 2025
ISPITUJU SE UZROCI ISKLIZNUĆA DVE CISTERNE SUMPORNE KISELINE
February 12, 2025
ZAHTEV ZA ODGOVORNOST – KO ŠTITI PRIRODU?
February 7, 2025

HOT NEWS

OČUVANJE VLAŽNIH STANIŠTA: OD TARE DO OBEDSKE BARE
June 3, 2025
PRIRODA NESTAJE: PROSEČNA POPULACIJA DIVLJIH VRSTA PALA JE ZA ZASTRAŠUJUĆIH 73%
May 22, 2025

TRENDING

  • Impresum
  • Blog
  • FAQ
  • Contact Us
  • Privacy Policy
© Copyright 2023 - EKO VEST. All Rights Reserved