Organizovanjem sprecijalnog, demonstracionog programa Vodni dan „SustainStudy“ Erasmus+ projekta i multiplikacijskog događaja predstavljeni su rezultati projektnih aktivnosti. Ovaj završni događaj organizovan je 22. maja 2024. godine u Kulturnoj stanici „Barka“, u Novom Sadu.
Projekt sprovode Ecoconcept Pogon PR iz Novog Sada, Centar za prevenciju otpada od hrane – CEPOH iz Zagreba i Holistička edukacija o ishrani iz Sežane, te Osnovna škola “Dušan Radović” iz Novog Sada. Pridruženi partneri su osnovne škole iz Slovenskih Konjica i Vodnjana.
Fokus na vodu, hranu i zaštitu životne sredine
Glavni cilj projekta je povezivanje Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija po Agendi 2030 (SDG) fokusiranih na vodu, hranu i zaštitu životne sredine, s nastavnim planovima i programima osnovnih škola, a specifičan cilj je unapređenje znanja nastavnika na području SDG u školama.
Projektne aktivnosti započele su organizovanjem webinara za nastavnike iz Hrvatske i Slovenije, te edukativnim programom u okviru Green week-a u Srbiji, na kojima je ukupno obučeno oko 100 nastavnika u sve tri zemlje. Stručnjaci iz partnerskih organizacija izradili su priručnik za nastavnike koji je predstavljen ovom prilikom, na tri nacionalna jezika i engelskom, te radne listove koji povezuju teme vode, hrane i zaštite životne sredine s nastavnim planovima i programima. Demonstracija vežbi i rezultata iz priručnika održana je u Sloveniji i Hrvatskoj tokom marta i aprila. Učenici i nastavnici Osnovne škole “Dušan Radović” svoje aktivnosti predstavili su 22. maja, obeležavajući i Dan biodiverziteta.
Koliko se hrane baca?
Projekat “SustainStudy” je rezultat promšljanja ekspertkinja na temu preventive otpada od hrane, vode i životne sredine a povezanih sa Ciljevima održivog razvoja. S obzirom na to da svake godine sve ranije ulazimo u resursni dug prema planeti, koji je ove godine u Srbiji počeo od 23. maja, neophodno je bilo skrenuti pažnju ka nekim merama i akcijama kojima se to može promeniti.
Pored toga, u svetu se baci 1,3 milijardi tona godišnje, odnosno 1/3 proizvedene hrane. U Evropskoj Uniji to je 57 miliona tona. U zemljama partnerima na projektu prosečna količina bačene hrane kreće se od Hrvatske – gde se baci 71 kg hrane, preko Slovenije – prosečno 72 kg bačene hrane po osobi i sa najlošijim rezultatom u Srbiji od 83 kg odbačene hrane.
Program namenjen nastavnicima i učenicima
Da bismo skrenuli pažnju na ove probleme ali i problem nedostatka materijala za rad i učenje o održivom razvoju, odnosno impelementaciju Ciljeva održivog razvoja u kurikulumu, pokrenule smo projekt “SustainStudy” namenjen nastavnicima osnovnih škola i njihovom radu sa učenicima uzrasta 6-14 godina. Priručnik je veoma sadržajan i biće dostupan na web strani koordinatora, odnosno Ekokoncept Pogona. Sadržaj priručnika obuhvata uvodne, tematske celine o povezanosti hrane, vode u životne sredine sa Ciljevima održivog razvoja, metodološki vodič za nastavnike sa linkom ka uputstvima koje nudi UNESCO u svojoj studiji (prevedeno na srpski jezik). Sledeća tematska celina su Radni listovi sa instrukcijama za upotrebu i prilozima. Velika je mogućnost kombinovanja sadržaja 17 radnih listova koji obuhvataju 33 aktivnosti. Priručnik će biti dostupan nakon katalogizacije, vrlo jednostavno preko web stranice i nakon popunjene male ankete koja nama daje uvid u trenutnu situaciju u ovoj oblasti.
U okviru zaključnih aktivnosti organizovan je Vodni dan kojim se predstavljene aktivnosti sprovedene na osnovu radnih listova. Glavna grupa učesnika su učenici i nastavnici Osnovne škole “Dušan Radović” iz Novog Sada. Pored njih, veoma zanimljive aktivnosti na veliku radost učenika, predstavili su profesori i studenti Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu, s Departmana za hemiju,
biohemiju i zaštitu životne sredine i Departmana za biologiju i ekologiju istog fakulteta. Takođe, veoma zanimljiv primer predela Vojvodine s vlažnim staništima učenicima su pokazale predstavnice Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode iz Novog Sada.
Prevodjenjem priručnika na hrvatski, slovenački, engleski i italijanski postaće dostupan široj javnosti i zainteresovanim predavačima. Erasmus+ projekt „SustainStudy – Unapređenje znanja i veština povezivanjem s Ciljevima održivog razvoja orjentisanih na temu vode i povezanih s kurikulumom za osnovne škole“ sprovodi se u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji, od 6. marta 2023. do 6. juna 2024. godine. Ukupna vrednost projekta je 60.000 evra.
Foto: Tanja Bordon
Share this: