Učili smo, a i danas se uči da se energija ne može uništiti, niti ni iz čega stvoriti, već može samo prelaziti iz jednog oblika u drugi, kako kaže Zakon očuvanja energije. On takođe kaže da ukupna količina energije u izolovanom sistemu ostaje konstantna tokom vremena. Svakako nam je poznato da energija u ovom ili onom obliku, kada je koristimo, ima svoju cenu i da nije jeftina, kao što ni njena proizvodnja nije jeftina. Koliko efikasno je mi kao njeni korisnici u svojim domovima, gradovima u kojima živimo koristimo na prihvatljiv način za nas, proces je koji se naziva energetska efikasnost, drugim rečima − to je korišćenje manje energije kako bi se obavio isti zadatak.
Postizanjem tog cilja, postiže se smanjenje naših troškova plaćanjem za utrošenu energiju na nivou domaćinstava i privrede, smanjenje potražnje uvoza skupocenih energenata na nivou države, kao i smanjenje emisija gasova staklene bašte. A ako „sistem nije izolovan“ dolazi do energetskih gubitaka i opet moramo da utrošimo novu količinu energije da bismo zadovoljili iste potrebe, i tako iznova i iznova. Energetska stabilnost i energetska održivost su među najvažnijim pitanjima u ovom trenutku kako u svetu, tako i u našoj zemlji.
Zaustaviti gubitke energije
Na nivou domaćinstva, u okviru kuće ili stambene zgrade, energetski gubici mogu biti veliki. Na nivou industrije i celokupnih gradova, mogu biti nesrazmerno, zastrašujuće ogromni. Mnogobrojni su načini da se kod domaćinstava, troškovi oko utrošene energije dovedu na minimum tokom vremena. Na primer, odabir odgovarajućeg izolacionog materijala u kući ili zgradi tako da je potrebno manje energije za grejanje i hlađenje a postižu se traženi rezultati, ugradnja savremene PVC stolarije u objektu…
Ako nešto koristi manje energije, prosto rečeno, i daje isti učinak kao i „tradicionalan način“, onda je energetski efikasno. Ovde takođe spadaju mnogobrojni primeri na polju energetske efikasnosti, u sferi grejanja (toplotne pumpe, kotlovi na gas i pelet), zatim solarni paneli za proizvodnju električne energije i solarni kolektori za centralnu pripremu potrošne tople vode, elektrifikacija i osvetljenje, kao i upravljanje i kontrola svim ovim sistemima uz pomoć pametnih uređaja.
„Čista energija i energetska efikasnost za građane“
Ove godine, u okviru Javnog poziva Projekat „Čista energija i energetska efikasnost za građane“ predviđena je dodela bespovratnih sredstava za realizaciju mera energetske sanacije domaćinstvima na teritoriji jedinica lokalnih samouprava s kojima je Ministarstvo rudarstva i energetike zaključilo ugovor o sufinansiranju Programa energetske sanacije. Bespovratna sredstva koja se dodeljuju građanima obezbeđena su u saradnji sa Svetskom bankom i s jedinicama lokalne samouprave, i biće dodeljivana putem javnih poziva koje su raspisivale jedinice lokalne samouprave.
Cilj ovog javnog poziva je da građani uz subvencije države i lokalne samouprave unaprede energetsku efikasnost u svojim domovima.
Devet mera
Grad Novi Sad, svestan koliko se energije troši, godinama unazad radi na poboljšanju energetske efikasnosti i održivosti, kako bi se trošilo manje energije a da to ne utiče na kvalitet života građana. Zajedno s nadležnim Ministarstvom za rudarstvo i energetiku, Novi Sad treću godinu zaredom realizuje mere energetske sanacije stambenih i javnih objekata.
Predviđeno je devet mera na koje su građani mogli da konkurišu kako bi dobili subvencionisana sredstva. Te mere su: 1) zamena spoljnih prozora i vrata i drugih transparentnih elemenata termičkog omotača, 2) postavljanje termičke izolacije spoljnih zidova, podova na tlu i ostalih delova termičkog omotača prema negrejanom prostoru, 3) postavljanje termičke izolacije ispod krovnog pokrivača ili tavanice 4) zamena postojećeg grejača prostora na čvrsto gorivo (kotao ili peć) efikasnijjim kotlom na gas 5) zamena postojećeg grejača prostora na čvrsto gorivo (kotao ili peć) efikasnijjim kotlom na biomasu 6) ugradnja toplotnih pumpi 7) zamena postojeće ili ugradnja nove cevne mreže, grejnih tela i pratećih pribora, 8) ugradnja solarnih kolektora u instalaciju za centralnu pripremu potrošne tople vode, 9) ugradnja solarnih panela i prateće instalacije za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe, ugradnja dvosmernog mernog uređaja za merenje predate i primljene električne energije i izrada neophodne tehničke dokumentacije i izveštaja izvođača radova na ugradnji solarnih panela i prateće instalacije za proizvodnju električne energije koji su u skladu s zakonom neophodni prilikom priključenja na distributivni sistem.
Subvencije za 260 građana
O tome šta je grad tokom realizovanja ovog projekta postigao, članica Gradskog veća za imovinu i imovinsko-pravne poslove, zaštitu životne sredine, održivi razvoj i energetsku efikasnost Mira Radenović Bojić kaže da su tokom prošle godine sprovedene mere za uštedu energije u javnim objektima i javnoj rasveti, i kao rezultat toga ostvarene su ukupne uštede u potrošnji električne energije od 10%, toplotne energije 25% i električne energije za javnu rasvetu od 4.3%. Ona ističe da su građani veoma zainteresovani za zamenu stolarije, kao i za zamenu starih konvencionalnih kotlova na kotlove na gas i pelet.
„Novi Sad ima visok procenat pokrivenosti mrežom za daljinsko grejanje, koje pokriva toplana, više od 76%, dok je gasnom mrežom pokriveno 15%. Ono što je ostalo, to su uglavnom ruralni delovi grada, odnosno seoska područja gde domaćinstva za grejanje koriste ekološki manje prihvatljive energente. Za zamenu kotlova, kao i za zamenu stolarije, subvencije su više od 50%. Pored toga, građani mogu da konkurišu i za potpuno uvođenje centralnog grejanja ili da zamene ili postave radijatore, cevi, sve ono što je potrebno da bi se zatvorio jedan sistem grejanja u kući. Objavljen je spisak privrednika koji građanima mogu dati ponudu s kojom će konkurisati za subvencije za neku od devet mera koje će im omogućiti da budu energetski efikasniji i manje troše energije.
Početkom decembra, 260 građana je dobilo subvencije ministarstva rudarstva i energetike i lokalne samouprave za sprovođenje mera energetske efikasnosti u svojim domaćinstvima. Ukupna vrednost dodeljenih sredstava je 75 miliona dinara, a javni poziv još nije završen i građani Novog Sada mogu i dalje da se prijavljuju. S partnerima kao što su USAID, EBRD i Ministarstvo energetike i rudarstva, pripremamo novi Poziv za energetsku sanaciju oko 200 stambenih zgrada na teritoriji grada, koje imaju velike gubitke energije i gde će više od 50% sredstava obezbediti zajedno Ministarstvo, Grad Novi Sad i EBRD. Raspisan je konkurs za stambene zajednice da se prijave kako bi se uradila projektno-tehnička dokumentacija za sanaciju zgrada i kako bi onda zajedno s njima konkurisali za bespovratna sredstva koja su potrebna da se kompletna zgrada izoluje, zameni fasada, uradi krovna izolacija i slično. Interesovanje je veliko“, rekla je Mira Radenović Bojić.
Na putu ka održivom razvoju Grada Novog Sada, energetska efikasnost je obavezan smer kretanja koje vodi u pravcu racionalnog korišćenja energije, tog bitnog elementa u procesu očuvanja životne sredine. Treba da naučimo da je to dobar „put kojim treba da se ide“.
Lajkujte EkoVest na Facebooku
Zapratite EkoVest na Twitteru
Tekst i fotografije: Miloš Ćirković
Share this: