„Živimo u vremenu potpunog kolapsa klime. Ne možemo da spasemo planetu, ukoliko se uzdamo u fosilna goriva. Moramo da ubrzamo prelazak na obnovljive izvore energije i da to bude pravilno raspoređeno“, poručio je, u svom uvodnom obraćanju svetskim liderima, učesnicima Samita o klimatskim promenama COP 28, generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Guteres, i pozvao ih da se da jasan odgovor kako bi se sprečile posledice sa kojima se suočavamo.
Konferencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP 28, koja se održava u Dubaiju, u EXPO City, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), od 30. novembra do 12. decembra, okupila je oko 170 šefova država iz celog sveta, među kojima Republiku Srbiju predstavlja predsednik Aleksandar Vučić.
Zemlja domaćin UAE – država među deset vodećih proizvođača nafte (!)
Konferencija se održava na godišnjem nivou još od prvog klimatskog sporazuma iz 1992. godine, a 2021. su se UAE ponudile da budu domaćini za 2023. COP predstavlja skraćenicu od “Conference of the Parties” ili konferenciju strana (zemalja), pri čemu su “parties” zemlje koje su potpisale izvorni sporazum o klimatskim promenama iz 1992.
Ono što možda ovogodišnju konferenciju čini kontroverznom je što se ona održava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), zemlji koja je među deset vodećih zemalja proizvođača nafte, ali su isto tako i zemlja koja je jedna od klimatski najranjivijih zemalja na svetu zbog veoma tople i vlažne klime.
Domaćin konferencije, predsednik UAE Šeik Muhamed bin Zajed al Nahjan objavio je formiranje specijalnog fonda vrednog 30 milijardi dolara namenjenog za pronalaženje klimatskih rešenja širom sveta koji je osmišljen tako da se premosti jaz u finansiranju kada je reč o klimi.
„U proteklih nekoliko decenija izgradili smo kapacitete na polju čisto dobijene energije i napravili nacionalni plan da se dostigne klimatska neutralnost do 2050. Posvećeni smo smanjivanju emisije štetnih gasova za 40% do 2030. Uložili smo sto milijardi dolara u finansiranju klimatske akcije a fokus je na čistoj energiji“, rekao je Šeik Muhamed.
Generalni sekretar UN Antonio Guteres i Šeik Muhamed bin Zajed al Nahjan upozorili su da se u ovoj godini, koja je na izmaku, podigla globalna temperatura za 1,2ͦ C i da se približava onom pragu od 1,5ͦ C koji je ustanovljen Pariskim sporazumom iz 2015. − temperature koja je viša od one iz predindustrijskog doba, pre nego što su ljudi počeli da sagorevaju fosilna goriva u velikim količinama.
Katastrofalno globalno zagrevanje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u svom obraćanju učesnicima konferencije COP 28, govorio je o strateškim pitanjima značajnim za Srbiju i Evropu.
„Suočeni smo sa najvećim izazovom našeg vremena u borbi protiv klimatskih promena, katastrofalnog globalnog zagrevanja i opasnosti koje to sve predstavlja za našu zajedničku budućnost. U Republici Srbiji su osetne klimatske promene. Naša zemlja se bori sa povišenim temperaturama iznad globalnog proseka jer su procene temperature u Srbiji iznad 1,8ͦ C.
U isto vreme, projekcije kažu da ako nastavimo sa aktivnostima kao dosad, da ćemo do kraja veka očekivati povećanje temperature do čak 5ͦ C – što je katastrofalno. Ova godina je najtoplija ne samo u svetu, već i u našoj zemlji. Jul, avgust, septembar i oktobar su bili najtopliji. Imali smo tropske noći u oktobru, nezapamćene u Srbiji. I dalje računamo štetu koju je suša nanela našoj privredi prošle godine, a oluje su nanele velike štete našim gradovima. Moramo biti ujedinjeni u borbi protiv klimatskih promena i delovati odmah, i nastavićemo da doprinosimo tome tako što ćemo unaprediti naš nacionalni sistem za ublažavanje ovih posledica uz podršku naših razvojnih partnera“, istakao je Vučić, navodeći da borba protiv klimatskih promena ne poznaje granice i poziva sve prisutne na zajedničko delovanje.
Jedan od glavnih zahteva iz Pariskog sporazuma − napuštanje fosilnih goriva i svih radnji koje izazivaju veliku emisiju ugljenika u atmosferu – i sada deluje kao neostvariv cilj među zemljama potpisnicama sporazuma. Hoćemo li uspeti da rešimo ovaj gorući svetski problem, i da uz pomoć konferencije COP28 krenemo ka ostvarivanju pozitivnih rezultata zavisi naravno od čovečanstva.
Lajkuj EkoVest na Facebooku
Zaprati EkoVest na Twitteru
Tekst: Miloš Ćirković
Foto: X COP 28
Share this: