U svetu saobraćaja i prevoza putnika, tehnologija nastavlja da dizajnira budućnost a nastojanje ljudi je da svojim tehnološkim inovacijama konstantno podstiču održivost. Tehnologija je sve naprednija i naprednija, izazovnija, ekološki nastrojena, „čista“ i dopadljiva. Dobar je osećaj kada se zna da gradski autobusi u nekom gradu, zbog potrebe prevoza stanovništva, u toku jednog dana, svojim motorima ne zagađuju ništa! Do skoro, u mnogim gradovima Srbije to nije bio slučaj. Ogroman korak unapred načinio je Grad Novi Sad.
Električnim autobusima do zdravijeg okruženja
Potreba za gradskim prevozom postojala je od postanka gradova. Nekadašnje scene kada su moćni, stari Volvo autobusi, saobraćajući po opterećenim novosadskim gradskim saobraćajnicama iz svojih snažnih motora neretko ispuštali crni dim, prepun štetnih materija (produkti sagorevanja dizel goriva) u atmosferu, postale su istorijske. Ta vozila zamenila su nova, ona s motorima koji su morali da ispune mnogobrojne stroge EU standarde, kako bi se drastično smanjilo zagađenje vazduha.
Danas se sa sigurnošću zna da se efektivna zaštita životne sredine postiže tehnološkim i održivim inovacijama s ciljem smanjenja emisija CO₂. Jedna od takvih inovacija u automobilskoj industriji, koja i dalje predstavlja pravi tehnološko-revolucionarni bum bila je proizvodnja automobila na električni pogon, koje su napajali litijumski akumulatori. Korak dalje i danas imamo električne autobuse za javni gradski prevoz građana.
Investicija u zelenu i održivu infrastrukturu
Svestan svega ovoga, i u nameri da realizuje svoje ciljeve o zaštiti životne sredine, Grad Novi Sad je počeo s nabavkom električnih autobusa. Kako je došlo do toga i koliko ovakvih autobusa sada već imamo na ulicama grada, pitali smo šeficu Službe investicionog održavanja JGSP „Novi Sad“ dipl. inž. Apoloniju Holo.
„Investicija je deo šireg angažovanja Novog Sada i JGSP „Novi Sad“ u programu Evropske banke za obnovu i razvoj ‘Zeleni gradovi’ za podršku gradovima koji žele da investiraju u zelenu i održivu infrastrukturu, i da rešavaju ključne ekološke izazove. Svemu tome, uveliko su doprineli i inženjeri preduzeća koji kontinuirano prate razvoj industrije autobusa u kojoj se podstiče korišćenje javnog prevoza kao održivog i ekološki prihvatljivijeg načina za ispunjavanje potražnje za mobilnošću. Tako smo u proteklih nekoliko godina obnovili našu flotu sa sto autobusa na ekološki prihvatljiv CNG pogon, a sada smo kupovinom deset električnih autobusa, koji se od juna nalaze na ulicama grada, otišli korak dalje“, ističe dipl. inž. Holo.
Inovativni i „čisti“ električni autobusi
U svetu vozila čiji je pogon na elektromotore, skoro pa uvek, nameću se pitanja o njihovoj pouzdanosti i izdržljivosti, kao i kolika im je autonomija kretanja, te kako dopunjavati istrošene baterije.
Dipl. inž. Holo kaže da su njihovi autobusi niskopodni, marke Solaris Urbino 12 E, sa ugrađenom klimom, platformom za invalide, video-nadzorom, modernim retrovizorima Mirror Eye (set kamera koje zamenjuju konvencionalne retrovizore i prikazuju vozaču područje neposredno oko autobusa, čime se znatno povećava bezbednost u saobraćaju), Mobileye Shield+ sistemom (rešenje za izbegavanje saobraćajnih nezgoda i povećanje bezbednosti u saobraćaju − zahvaljujući ovom sistemu koji obaveštava vozača zvučnim i vizuelnim signalima o pešacima, biciklistima ili malom rastojanju do vozila u blizini autobusa, rešen je problem „mrtvih“ uglova) i sistemom za gašenje požara.
U autobusima se nalazi vazdušno hlađeni elektromotor marke TSA-Austrija nominalne snage 160 kW, brzopunjive baterije marke Solaris Poljska. Na krovu je pantograf nemačke marke Schunk za brzo punjenje baterija na okretnicama u gradu.
Deset buseva na električni pogon
Proizvođač autobusa je Solaris Bus & Coach iz Poljske. Ova veoma ozbiljna kompanija je osnovana 1996. godine i za 27 godina iskustva postala je jedan od vodećih evropskih proizvođača autobusa i trolejbusa s proizvedenih više od 23.000 vozila.
„Solaris Bus & Coach svakodnevno utiče na kvalitet gradskog prevoza u stotinama gradova širom Evrope. Kako ističu, razmišljajući o budućnosti postavljaju nove standarde dinamičkim razvojem svojih proizvoda, posebno u sektoru elektromobilnosti. Solarisovi proizvodi su više puta nagrađivani za kvalitet i inovacije u Poljskoj, kao i u drugim zemljama, a električni autobusi, koji su deo flote JGSP ‘Novi Sad’, pobedili su na prestižnom evropskom takmičenju Autobus godine 2017. U voznom parku preduzeća nalazi se 276 autobusa, od toga je 10 na električni pogon, a 100 na CNG pogon. Vozila na pogon alternativnim gorivima su naša sadašnjost, tako da pratimo njihovu eksploataciju, kao i najnovija tehnološka dostignuća u oblasti održivog vida prevoza. Na osnovu dobijenih rezultata, naših potreba i mogućnosti, kao i zakonskih regulativa, odlučivaće se o budućim nabavkama novih autobusa“, kaže dipl. inž. Holo.
Bezbednost i udobnost ekonomične vožnje
A primećuju li građani Novog Sada koji se voze na gradskim linijama 2, 9, 11A i 11B da se voze u vozilima na elektro-pogon i kakve su njihove reakcije, kao i vozača koji njima upravljaju, Apolonija Holo kaže da vozači ističu da je lakše voziti električni autobus, kažu da im je aktivniji, odziv gasa je savršen, vozilo istog momenta krene, a ne oseti se razlika da li je puno ili prazno.
„Zadovoljni su što autobusi imaju kamere umesto retrovizora, nemaju ‘mrtvih uglova’ čime je povećana bezbednost. Prvi utisci građana su bili izuzetno povoljni, prvenstveno zbog tišine, manje vibracija i lepog dizajna“, pojašnjava šefica Službe investicionog održavanja Apolonija Holo.
I naravno, pogonski elektromotor autobusa svakako troši električnu energiju iz akumulatora koje autobus nosi za svoj rad. A kojom brzinom i u kolikoj meri se to dešava u normalnim vremeskim uslovima gradske vožnje, kao i gde i na koji način se oni dopunjuju, dipl. inž. Holo otkriva da je pređviđena pređena kilometraža do sledećeg punjenja, pri normalnim vremenskim uslovima, 45 kilometara, što je i više nego dovoljno za pokrivanje gradskih linija.
„Punjači za brzo punjenje postavljeni su na tri lokacije u gradu, dok su u krugu preduzeća instalirani punjači za servisno punjenje i periodično balansiranje baterija. Troškovi, po pređenom kilometru za dizel autobuse, one na CNG i za električne autobuse, svakako se mogu uporediti i prema prvoj, internoj statistici potrošnje i nabavnih cena energenata, trošak po pređenom kilometru za dizel autobuse iznosio je 65 din/km, za CNG autobuse 46 din/km, a za električne autobuse 20 din/km.
Benefiti korišćenja vozila na električni pogon su čistiji vazduh, manje buke, udobnije putovanje, bolje radno okruženje za vozače, prijatniji boravak i život u gradu, finansijska korist i tehnološki napredak“, konstatuje Apolonija Holo, i kaže da prednosti i mane uvek postoje, i da moramo da budemo svesni činjenice da je saobraćaj u gradovima jedan od velikih izvora zagađenja i da deo odgovornosti u svemu tome snosi i gradski prevoznik kao preduzeće čija vozila godišnje pređu milione kilometara.
„Zato je najveća prednost održivog vida mobilnosti unapređenje životne sredine. U samom startu električni autobusi jesu skuplji i to bi mogla bita mana, međutim kada se krene u eksploataciju, računica se menja“, ističe šefica Službe investicionog održavanja JGSP „Novi Sad“, dipl. inž. Apolonija Holo.
Jeste li se već provozali električnim autobusom?
Lajkujte EkoVest na Facebooku
Zapratite EkoVest na Twitteru
Tekst: Miloš Ćirković
Fotografije: JGSP „Novi Sad“ i Saša Conić, autobusi.net
Share this: