Jedan od uzročnika nastanka efekta staklene bašte je ugljen-dioksid (CO2) iz fosilnog goriva, koga emituju vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Koliko će se CO2 naći u atmosferi zavisi od potrošnje pogonskog goriva nekog automobila, tako da će dobro naštelovani motori emitovati manju količinu ovog gasa. Na svaki litar potrošenog benzina, emituje se približno 2,4 kg ugljen-dioksida, tako da se prilikom potrošnje jednog prosečnog rezervoara goriva od 45 litara u atmosferu emituje 108 kg CO2. Malo li je?
Šta kaže statistika
Prema zvaničnim podacima MUP-a Srbije za 2016. godinu, registrovano je bilo 1.888.566 automobila, 208.560 teretnih vozila, 9.626 autobusa, radnih mašina 8.653 i 64.309 mopeda i motocikala, što je više od dva miliona vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.
Po proračunima iz Studije o proceni emisije zagađujućih gasova u atmosferu na državnim putevima (COPERT) analize Еvropske agencije za životnu sredinu urađenim na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu, emisija CO2, koja potiče od drumskih vozila u Srbiji, iznosila je skoro devet i po tona. Pored ugljen-dioksida, u izduvnim gasovima automobila nalaze se i ugljen-monoksid, azotni oksidi (koji stvaraju kisele kiše), sumpor-dioksid, metan i druge materije izuzetno štetne po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Savet plus
Potrebno je da vam motor u automobilu bude dobro naštelovan, jer kao takav imaće propisanu potrošnju a samim tim i zagađenje vazduha će biti znatno manje. Na primer, prema standardima iz 1989. sa jednom litrom goriva automobil pređe 10,5 km, dok današnja, modernija vozila za istu količinu goriva mogu da pređu skoro 22 km. Što znači, da vožnjom starijih automobila, kojih je kod nas poprilično, prelazimo duplo kraće razdaljine u odnosu na savremenija vozila uz mnogo veću potrošnju pogonskog goriva i veće zagađenje vazduha i životne sredine.
Takođe, preporuka je da se u vozilima ne koristi klima-uređaj ukoliko to nije neophodno jer emituje CFC gasove i povećava potrošnju goriva.
Bitne su i sitnice!
Kada bi 100.000 vlasnika automobila koji zanemaruju svoje „lepotane“ brinulo o njima tako da im motori budu dobro naštelovani, moglo bi se sprečiti da četrdeset miliona kilograma ugljen-dioksida dospe u atmosferu svake godine. S obzirom na to da su odlasci kod majstora i u auto-servise dodatni nameti na kućni budžet, mogu li to sve građani ispratiti imajući u vidu životni standard u Srbiji?!
Tekst i foto: Miloš Ćirković
Share this: