U Kovačici je danas otvoren najveći vetropark koji je i zvanično počeo da proizvodi električnu energiju iz snage vetra. Vetropark Kovačica, snage 104,5 MW, je šesta elektrana na vetar koja zvanično proizvodi električnu energiju u Srbiji, pa je sada ukupan instalisani kapacitet 171,6 MW, dok je oko 370 MW u izgradnji ili u fazi probne proizvodnje.
Taj vetropark će proizvoditi struju za više od 68.000 domaćinstava čime će se uticati na smanjenje emisije ugljen-dioksida za oko 250.000 tona godišnje. Vetropark se sastoji od 38 vetroturbina koje je isporučila kompanija GE Renewable Energy. Deo ugovora između ove kompanije i investitora Enlight Renewable Energy je i ugovor o servisu u narednih 15 godina. Inače, reč je o investiciji izrealske kompanije Enlight i njenog srpskog partnera kompanije New Energy Solutions.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić tom prilikom je izjavio da je Vlada Srbije kao jedan od svojih prioriteta u sektoru energetike odredila upotrebu čiste energije sa ciljem da se do 2020. u Srbiji proizvodi 27 odsto struje iz obnovljivih izvora energije i da se na mrežu postavi 500 megavati iz energije vetra.
„Projekat izgradnje vetroparka Kovačica je dokaz da smo u tom smislu na pravom putu“, rekao je Antić.
Predstavnik izraelske firme Enlight Jair Serousi je istakao da su u vreme klimatskih promena zelena energija i njena što veća primena i razvoj nešto na čemu svi moramo da radimo.
„Investirali smo u Srbiju na duge staze i zainteresovani smo za još projekata“, rekao je Serousi.
Za potrebe izgradnje i rada investitor je izgradio i rekonstruisao više od 40 kilometara puteva, a ukupna vrednost investicija u ovaj vetropark je 189 miliona evra. Projekat vetroparka Kovačica ima pozitivne efekte i na životnu sredinu, a najveća njegova prednost je iskorišćavanje vetra, kao obnovljivog izvora energije što će automatski doprineti smanjenju emisije štetnih gasova, efekta staklene bašte i umanjiće se i zavisnost od proizvodnje energije upotrebom elektrana na fosilna goriva.
Vetropark se sastoji od 38 vetroturbina koje je isporučila kompanija GE Renewable Energy. Deo ugovora između ove kompanije i investitora Enlight Renewable Energy je i ugovor o servisu u narednih 15 godina.
Investitor je izraelska kompanija Enlight Renewable Energy, a projekat je vredan 189 miliona evra
Investitor projekta, vrednog 189 miliona evra je, izraelska kompanija Enlight Renewable Energy, sa sedištem u Izraelu, koja je, inače, vlasnik tri vetroelektrane u regionu Balkana. Projekat su sa 142 miliona evra finansijski podržale Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), sa 49 miliona evra, Erste Group i Erste Bank Srbija, a osigurao Euler-Hermes ECA.
Izvor: Danas
Foto: Enlight/ New Energy Solutions
Share this: