Globalna bitka protiv upotrebe plastičnih kesa zapravo predstavlja napor da se iskoreni stara loša navika. Međutim, reč je o želji da se čovečanstvo vrati na istinski stare dobre navike. Možda naizgled zbunjujuće, ali prethodne rečenice imaju svoj smisao. Naime, prva plastična kesa nije proizvedena tako davno. Ali vratimo se pre tog momenta na jedan raniji.
Prva plastična kesa proizvedena 1965.
Masovnija upotreba polietilena, kao najčešće korišćene plastike, počinje 1933. godine, kada dospeva u industrijski sektor. Tri decenije kasnije, tačnije 1965. godine, proizvedena je prva plastična kesa. Švedska danas predstavlja primer za mnoge dobre ekološke prakse, iako je upravo kompanija iz ove države patentirala prvu plastičnu kesu, koja ubrzo zadobija popularnost, a od 1979. godine uzima maha i u Sjedinjenim Američkim Državama.
S obzirom na to da bi sedamdesete godine mogle da se uzmu za period početka masovnije upotrebe plastičnih kesa, to nije tako davno. Kada je na početku napisano da je ovo borba za istinski stare dobre navike, mislilo se na period pre 1965. godine, kada su umesto ovakvih, korišćene papirne kese i platnene torbe. Prošlo je svega pola veka, a ovaj proizvod postao je jedan od značajnih zagađivača planete, naročito mora i okeana.
Za razgradnju kese potrebno oko 400 godina
Podaci govore da je više od 30 vrsta morskih sisara suočeno sa gutanjem plastike, a čak 250 morskih vrsta ugroženo je usled zapetljavanja u nju. Prosečno je potrebno oko 400 godina kako bi se plastična kesa razgradila, a ono što nastane nakon njene razgradnje u prirodi ostaje još dug period, doprinoseći njenoj degradaciji.
Danas je već opštepoznat pojam mikroplastike, do kojeg dolazi razgradnjom plastike u izuzetno male komadiće. Morske životinje kroz lanac ishrane unose mikroplastiku u organizam, a ovo nije zaobišlo ni čoveka, te je ona otkrivena u ljudskim organima i tkivu.
Tendecije: ograničiti njenu upotrebu
Međunarodni dan bez plastičnih kesa, koji se obeležava svakog 3. jula, nastao je kao svetska inicijativa čiji je cilj osloboditi planetu jednokratne upotrebe plastičnih kesa. Prema podacima iz 2017. godine, samo u Evropi godišnje je korišćeno oko 350 miliona ovakvih kesa. Do 2021. godine preko 60 zemalja, od Kine preko EU do Kenije, uvelo je ograničenja na plastične kese.
Od potpunih zabrana ili nametanje poreza do naplaćivanja kesa. Ove mere pozitivno utiču, smanjuju plastični otpad i podstiču upotrebu alternativa kao što su kese za višekratnu upotrebu, tzv. cegeri ili papirne kese. Kod nas u zemlji se kese takođe najčešće naplaćuju, zbog čega su se mnogi okrenuli dugotrajnim cegerima i torbama.
Lajkuj EkoVest na Facebooku
Zaprati EkoVest na Twitteru
Izvor: Energetski portal
Foto: Freepik/@jcomp
Share this: