Bukove šume u okviru nacionalnih parkova “Fruška gora, “Tara” i “Kopaonik” nominovane su za dobra svetske prirodne baštine. Ovo prestižno zvanje uvrstiće i Srbiju sa još 12 evropskih zemalja u sklop prekograničnog dobra “Drevne i netaknute bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope”.
OČUVANJE EKOSISTEMA BUKOVIH ŠUMA
Čiste i mešovite šume bukve rastu i dominiraju jedino na evoropskom kontinentu. Ujedno je i najznačajniji listopadni šumski ekosistem severne hemisfere, pa je njegova zaštita proritet kako bi se ekosistem bukovih šuma očuvao za buduće generacije.
“Ima više od 100.000 rednih bukovih zastoja na nivou Evrope koji su podeljeni u nekih osamdesetak segmenata. Nalazi se oko 40 zaštićenih prirodnih dobara koja su smeštena u 12 država. U ovom ciklusu nominacija, ušlo je deset novih država, kako bi se te površine pod rednim bukovim zastojima zbog njihovog geno fonda i bio fonda, zbog zaštite za buduće generacije, stavio pod još jedan vid zaštite, odnosno pod okrilje Uneskoa”, navodi Predrag Šumarac, izvršni direktor Nacionalnog parka “Kopaonik.
REZERVAT PRIRODE
Status rezervata prirode u Srbiji prvo su dobile bukove šume, jer su u navedenim nacionalnim parkovima ekosistemi ostali očuveni i netaknuti u prašumskom obliku.
“Uradili smo pripremne radnje 2019. godine oko izbora zastojine, definisanja potrebnih uslova sa Zavodom za zaštitu prirode Srbije i sve one tehničke stvari koje je trebalo da odradimo po preporuci Uneskoa, odnosno njihove Kancelarije za zaštitu prirodne baštine”, dodaje Šumarac.
NOVE MERE ZAŠTITE
“Lokalitet Kozje stene, koji je pod prvim stepenom zaštite i kao takav je do sada podrazumevao posebne tretmane i režime zaštite. U budućnosti, nadamo se, kada kandidatura uspe, to će podrazumevati još neke nove mere zaštite i upravljanja sve u skladu sa nekim međunarodnim i internacionalnim legislativama”, napominje Mirko Dugalić, izvršni direktor za čuvanje zaštićenog područja.
Kako će lokacija biti pod posebnim režimom zaštite, u planu je naseljavanje još životinjskih vrsta koje su nekada obitavale na Kopaoniku.
“Reč je o divokozi na čijoj reprodukciji radimo prethodnih godina. Projekat je, nadam se, u nekoj završnoj fazi, tako da ćemo i sam taj prostor Kozijih stena, koji će ući na ovu listu, obogatiti još jednom plemenitom životinjskom vrstom”, najavljuje Dugalić.
Pre manje od mesec dana, na Kopaoniku je ponovo nastanjen evrospki jelen. Iako su čiste i mešovite bukove šume Koaponika idealno stanište ove životinjske vrste, poslednji put se pominje u radovima Josifa Pančića krajem 19. veka.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay
NOVI TURISTIČKO-REKREATIVNI KOMPLEKS GRADI SE NA FRUŠKOJ GORI | EKO VEST